Ford Gösterge İşaretleri Nedir

ford gösterge işaretleri nedir
ford gösterge işaretleri nedir

Trafik esnasında her arabanın göstergesinde belirli işaretler ve semboller bulunmaktadır. Ayrıca sürücüyü uyaran bazı kurallarda yer almaktadır.

Ford marka arabası olan sürücülerin bazen ikaz lambalarının en anlama geldiği merak edilmektedir. Bazen bir arızanın ortaya çıkması o esnada ne yapılabileceğini anlayamadıklarından dolayı merak uyandırmakta sorular da sorulmaktadır. Peki, Ford gösterge işaretleri ne anlama gelir?

Ford Gösterge İşaretleri Nelerdir

  • Yuvarlak bir daire içerisinde yer alan ABS yazısının anlamı uyarı lambası anlamındadır. Aracın içerisinde ABS devreye girmesiyle birlikte yanan bu ikaz yanma meydana gelmesi durumunda bir arıza göstergesi olduğu anlamındadır.
  • Ü resmi içerisinde yer alan artı ve eksi işaretlerinin anlamı genel olarak akünün şarj uyarı lambası anlamındadır. Yani kısaca araç seyir halindeyken yanması durumunda bu işaret bir arızanın belirtisi olmaktadır ve gerekli olmayan tüm elektrikli donanımlar kapatılması gerekir. Arasın hemen bir yetkili servise götürülmesi uygun olacaktır.
  • Arka sis lambası göstergesi ise 3 adet üst üste gelen paralel bir şekilde çizilmiş olan kısa çizgiyle ciddi oranda kavisli olarak kesin bir çizgi işareti bulunur. Arka sis lambalarının yakılmasıyla birlikte yanmaktadır.
  • Buzlanma uyarı lambası ise genel olarak sıcaklık değerinin 4 derece kadar üzerinde olması dahi kötü hava şartları mevcut olmasıyla birlikte sürücüye uyarı olarak yansımaktadır. Bu şekilde bir hava koşulu ortaya çıkmasında bu resmi, altıgen bir şeklin içerisinde çıkmakta olan çizgilerin anlamları ise havanın çok fazla soğuk olduğu, buzlanma riskinin de oluşabileceği ve bu durumda sürücülerin daha yavaş bir şekilde seyretmeleri gerektiğini bildirmektedir.
  • Arabanın arkasında çıkan ve olmayan çizginin anlamı ise denge sistemi göstergesi anlamında gelmektedir. Denge sistemi uyarı lambası ise daha fazla sistem devredeyken yanıp sönme gibi durumların söz konusu olması söz konusu olacaktır. Kontağın açık olduğu sürece yanması durumunda videoda hiç yanmaması durumunda ise bir arızanın anlamına gelmektedir. Bu durumda araba çalıştırılmaması gerekir ve stop edilerek bir yetkili servise başvurulması önerilir.
  • Göz önünde bulunan çizgi işareti ise aracın farlarının yandığı zaman yanmaktadır.
  • Koltuğa oturan bir sürücü veya yolcunun üzerinden çaprazlamasına geçmekte olan ip işareti ise emniyet kemerinin bağlanması gerektiğini belirtmektedir.
  • Benzin pompası işaretiyle birlikte aracın içerisinde yakıtın daha az kalması ve en yakın süre içerisinde yakın tekrardan alınması gerektiğini sürücüye bildirmektedir.
Sonraki İçerikBercar Otomotiv: Ford Özel Servisi